Co-curricular Activities

 

CO-CURRICULAR ACTIVITIES
 
KENDRIYA VIDYALAYA ORDNANCE FAQCTORY , EDDUMAILRAM
 
TENTATIVE CCA PROGRAMME FOR THE YEAR 2016-17
 
 
SECONDARY
 

GROUP – A  (JASMINE)

1.

Mrs. POONAM PAWAR                                  HOUSE MASTER

2.

Dr. V.S.N. CHARY                                         ASSOCIATE HOUSE MASTER

3.

Mrs .M. VIJAYA KUMARI                               ASSOCIATE HOUSE MASTER

4.

Mr.  G.S.RATHOD                                         ASSOCIATE HOUSE MASTER

5.

Mr. MD.ASIF                                                 ASSOCIATE HOUSE MASTER

6.

Ms. JABEEN                                                  ASSOCIATE HOUSE MASTER

 

GROUP – B ( TULIP )

1.

Mrs. A.PADMAVATHI                                         HOUSE MASTER

2.

Mr.A .V. KUMAR                                     ASSOCIATE HOUSE MASTER

3.

Mr. G.SURESH                                       ASSOCIATE HOUSE MASTER

4.

Ms. AMITA                                              ASSOCIATE HOUSE MASTER

5.

Mr. SUNIL DUTT SHARMA                      ASSOCIATE HOUSE MASTER

6.

Mrs. GOUTHAMI                                     ASSOCIATE HOUSE MASTER

                                                                                            

GROUP – C ( DAFFODIL )

1.

Mrs. NEETA RAO                                              HOUSE MASTER

2.

Mr. R.RAVI KUMAR                              ASSOCIATE HOUSE MASTER

3.

Mrs. ANNAPURNA                                 ASSOCIATE HOUSE MASTER

4.

Mr. DEVNATH                                       ASSOCIATE HOUSE MASTER

5.

Ms. TEJASWI                                        ASSOCIATE HOUSE MASTER

                                                                                                         

 

GROUP –D ( ROSE )

 

1.

Mr. CH. VENUGOPALA RAO                 HOUSE MASTER

2.

Mr. D. MEENA                                     ASSOCIATE HOUSE MASTER

3.

Mrs. Y.K.SANDHYA                              ASSOCIATE HOUSE MASTER

4.

Mrs. SALEHA BEGUM                          ASSOCIATE HOUSE MASTER

5.

Mrs. ANAMIKA KEHRI                          ASSOCIATE HOUSE MASTER

6.

Mrs. P.GEETHA                                    ASSOCIATE HOUSE MASTER

 

 

STUDENT COUNCIL (2016-17)

 

DESIGNATION

GIRLS

CLASS

BOYS

CLASS

 

SCHOOL CAPTAIN

G.LAKSHMI VAHINI

XII

C.G.SANDEEP

XII

VICE-CAPTAIN

DEEPIKA N

XI

AMIT KUMAR 

XI

PREFECTS

RACHNA REDDY

XI

SURAJ PANJA

XI

 

GOUHAR FIRDOUS

XI

REVANTH S.

XI

 

KIRTI DWIVEDI

XI

NAVEEN REDDY

XI

 

NAVYASHREE

XI

TEJASWI TRIPATHI

XI

 

RAJANI GURAV

XI

 

 

 

HOUSE CAPTAINS

(PRIMARY SECTION)

 

 

JASMINE

 

SHAIK ASMA

 

VC

 

ANIKETH SARKAR

VC

 

TULIP

G.VEDA SMARAN

 

VC

PRAJYESH

VC

 

DAFFODIL

MAHITHA       RATNA

 

VB

DEEPANSHU      KATARI

VA

              ROSE

V.SRI CHARVI   

 

VC

VINAY KUMAR

VA

 

HOUSE CAPTAINS

(SECONDARY SECTION)

 

JASMINE

K.    MAHATHI

XC

R.VARUN SAI

XC

 

TULIP

YASHICA   SHARMA

XC

SAI SRUJAN  

XC

 

DAFFODIL

G. SHRAVANI

XC

M.RAHUL  RAJENDRA

XA

 

ROSE

TOOBA   AMENA

XC

DIPTI  RANJAN    MALL

XB

ALL CLASS MONITORS


  

 
( PRIMARY )

 C.C.A. PRIMARY (2016‐17)

   

S.NO.

DATE

PARTICIPATION

PROGRAMME

 

 

 

 

1.

01/04/16

HOUSE DISTRIBUTION & MEETING

2.

22/04/16

OPEN

ENGLISH CALLIGRAPHY

3.

29/04/16

OPEN

DRAWING & PAINTING

4.

24/06/16

OPEN

PUPPET MAKING

5.

01/07/16

INDIVIDAUL

ENGLISH RHYMES‐I & POEM RECITATION‐II&III

6.

08/07/16

INDIVIDUAL

CLAY MOULDING‐I , BEST OUT OF WASTE‐II&III

7.

22/07/16

HOUSE WISE

HOUSE BULLETIN BOARD COMPETION

8

29/07/16

PREPARATION

9.

05/08/16

GROUP

ENGLISH ACTION SONG AND DANCE‐I

10.

12/08/16

GROUP

GROUP DANCE – II&III

11.

19/08/16

INDIVIDUAL

FINGER PRINTING‐I , POSTER MAKING II& III

12.

26/08/16

INDIVIDUAL

PICK AND SPEAK

13.

02/09/16

PREPARATION

14.

09/09/16

GROUP

HINDI SKIT

15.

16/09/16

INDIVIDUAL

HINDI POEM RECITATION

16.

23/09/16

GROUP

HINDI PATRIOTIC SONG

17.

30/09/16

OPEN

HINDI CALLIGRAPHY

18.

21/10/16

INDIVIDUAL

INDIVIDUAL TALENT SHOW

19.

28/10/16

INDIVIDUAL

PLEDGE COMPETITION

20.

04/11/16

INDIVIDUAL

WORD BUILDING‐I&II , CREATIVE WRITING –III

21.

11/11/16

OPEN

FANCY DRESS

22.

18/11/16

PREPARATION

23.

25/11/16

GROUP

MIME SKIT

24.

02/12/16

GROUP

ANTAKSHARI

25.

09/12/16

INDIVIDUAL&GROUP

MEMORY TEST AND QUIZ

26.

16/12/16

HOUSE WISE

HOUSE BULLETIN BOARD COMPETITION

 

 

NOTE :  1. CLASSES I GROUP I

 

2.  CLASSES II & III GROUP II

 

3.  CLASSES IV & V GROUP III

 

4. ONE STUDENT CAN TAKE PART IN THREE INDIVIDUAL / SOLO COMPETITION AND IN TWO GROUP

 

COMPETITIONS ONLY.

 

5. IN INDIVIDUAL / SOLO COMPETITION, TWO PARTICIPANTS FROM GROUP II AND TWO PARTICIPANTS FROM GROUP III CAN REPRESENT FROM THEIR RESPECTIVE HOUSES.

 

6. ON THE DAY OF PEN PAPER TEST CCA COMPETITION WILL BE SUSPENDED.

 

 

 

CCA CO‐ORDINATOR

 

ASST CO‐ORDINATOR                                              HM                                                           PRINCIPAL