Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA

ORDNANCE FACTORY, EDDUMAILARAM, MEDAK DIST. (TS)

LIST OF COMMITTEES/ DEPARTMENTS FOR THE SESSION 2017-18

The following committees have been constituted for the year 2017-18 for smooth functionaing of the Vidyalaya. The In-charges and members are hereby directed to discharge their duties with diligence and contribute their might to the successful functioning of the Department.

                                                                                                                                                         (A. SIDDA RAMULU)

                                                                                                                                                           PRINCIPAL  

 

 

Sl. No.

Committees/ Departments

Primary

Mr./Ms./Mrs.

Secondary

Mr./Ms./Mrs.

01.

Time-table & Arrangement work

P. Anil Kumar, PRT In-charge

G. Ajay, PRT

R. Ravi Kumar, PGT (Maths)In-charge

G. Suresh, TGT (Maths)

 

02.

 

Examination

N. Nageswara Rao, H.M.

P. Anil Kumar, PRT

Chetri Sarika, PRT

Sanhitha Sai PRT

AV Kumar, PGT (Chem.)In-charge

C. Geetha, PGT (Eng.)

R. Pallavi, TGT (Maths)

K. Narayana (Lab attendant)

Goremiya (Sub-staff)

 

03.

 

CMP

N. Nageswara Rao, H.M. In-charge

P. Anil Kumar, PRT

M. Amaresh Kumar, PRT

04.

Generation of work sheets

P. Shiva Kumar, PRT

Ch. Swathi, PRT

05.

C.C.A. Co-ordinator

Asst. Co-ordinator

D. Priyanka, PRT

K. Mohan, PRT

C. Geetha, PGT (Eng.)

Md. Asif, PGT (Hindi)

Karuna ,TGT(Science)

 

House Masters :

Raman

Shivaji

Tagore

Ashoka

 

Chetri Sarika, PRT

Sanhita Sai, PRT

L. Keerthana, PRT

Ch. Swathi, PRT

 

Amita, Librarian

Anamika Kehri, TGT (S. St.)

Neeta Rao, TGT (S. St.)

A. Padmavathy, TGT (WE)

06.

Teaching Aids

Activity Room

Chetri Sarika, PRT

Neeta Rao, TGT (S. St.)

 

 

07.

Scouts & Guides/

Club & Bulbuls

P. Anil Kumar, PRT

 

GS Rathod, TGT (AE)

Amita, TGT (Lib.)

 

08.

 

Admissions

Ch. Venugopala Rao, PGT (CS)

N. Nageswara Rao, H.M.

VSN Chary, PGT(Biology)

P. Anil Kumar, PRT

09.

C.B.S.E.

R. Ravi Kumar, PGT (Maths)

AV Kumar, PGT (Chemistry)

10.

Morning Assembly

D. Priyanka, PRT

K. Mohan, PRT

Basireddy, Lab Attendant

C. Geetha, PGT (Eng.) In-charge

Md. Asif, PGT (Hindi)

Rohidas, TGT (P&HE)

A. Padmavathy, TGT (WE)

Narayana (Lab Attendant)

 

 

 

11.

 

 

 

General Discipline

Rohidas, TGT (P&HE)

R. Ravi Kumar, PGT (Maths)

G. Suresh, TGT (Maths)

GS Rathod, TGT (AE)

Amita, TGT (Lib.)

P. Anil Kumar, PRT

G. Ajay, PRT

All Class Teachers

         

 

 

Sl. No.

 

Committees/ Departments

 

Primary

Mr./Ms./Mrs.

 

Secondary

Mr./Ms./Mrs.

 

12.

 

Lunch-Break

Discipline Control

 

 

 

 

Rohidas, TGT (P&HE)

Bhaskar ( Coach )

Basireddy, Lab. Attendt.

Seethya, Lab. Attendt.

P. Balesha, Sub-staff

13.

Physical Education Dept.

Sports Coach

Rohidas, TGT (P&HE)

 

14.

 

Sports & Mass P.T.

Sports Coach

Harish, PRT

Vijay Kumar, PRT

Rohidas, TGT (P&HE)

D. Neeta Rao, TGT (S. St.)

 

 

15.

 

 

Excursion & Adventure Activities

N. Nageswara Rao, H.M.

P. Anil Kumar, PRT

V. Vijay Kumar, PRT

V. Sathish, PRT

R. Ravi Kumar, PRT (Maths)

Rohidas, TGT (P&HE)

G. Suresh, TGT (Maths)

G. S. Rathod, TGT (AE)

Amita, TGT (Lib.)

A. Ravi, TGT (S. St.)

16.

Physics Lab.

 

YK Sandhya, PGT (Physics)

17.

Chemistry Lab.

 

AV Kumar, PGT (Chem.)

18.

Biology Lab.

 

Dr. VSN Chary, PGT (C.S.)

19.

Jr. Science Lab.

K. Srikanth, PRT

 

20.

Comp. Labs. & Website

 

Ch. Venugopala Rao, PGT (CS)

C. Geetha, PGT(Eng.)

Satyanarayana T. (Comp. Instr.)

21.

Maths Lab.

 

R. Ravi Kumar, PGT (Maths)

 

 

22.

 

 

Science Exhibition, Science Congress, IAPT, VVM, Inspire Awards

 

 

 

 

 

YK Sandhya, PGT (Physics)

Dr. V.S.N. Chary, PGT (Bio.)

AV Kumar, PGT (Chem.)

Karuna S, TGT(Science)

 

23.

 

Social Science Exhibition

 

 

 

D. Neeta Rao, TGT (S. St.)

Anamika Kehri, TGT (S. St.)

A. Ravi TGT (S. St.)

 

24.

 

Furniture Dept.

GS Rathod, TGT (AE)

Sunil D. Sharma, TGT(Eng.)

A. Padmavathi TGT(WE )

Anil Kumar, PRT

25.

Library Dept.

R. Harish, PRT

M. Amaresh Kumar, PRT

Amita, Librarian

C. Geetha, PGT (Eng.)

 

26.

 

Music

 

 

 

VSN Chary, PGT(Bio)

Music Teacher

27.

S.U.P.W./A.V. Aids/

A.V. Room (Sec.)

 

 

A. Padmavathi, TGT (WE)

Neeta Rao, TGT (S. St.)

 

28.

 

First Aid

K. Parvathi, Nurse

Ch. Swathi, PRT

K. Mohan, PRT

Bhaskar, Sports Coach

Rohidas, TGT (P&HE)

K. Parvathi, Nurse

Amita, TGT (Lib.)

29.

CLUBS

 

a) ECO & Green Olym./Maths.

 

R. Ravi Kumar, TGT (Maths)

G. Suresh, TGT (Maths)

Sl. No.

Committees/ Departments

Primary

Mr./Ms./Mrs.

Secondary

Mr./Ms./Mrs.

 

 

 

b) Literary Club (English)

 

 

 

 

 

C. Geetha, PGT (Eng.)

Sunil D. Sharma, TGT (Eng.)

Sampath, TGT (Eng.)

Amita, Librarian

 

c) Literary Club (Hindi)

 

Md. Asif, PGT (Hindi)

S. Devnath, TGT(Hindi)

Murari Lal, TGT (Hindi)

 

 

d) Integrity Club

 

R. Ravi Kumar, PGT (Maths)

G. Suresh, TGT (Maths)

 

 

e) Social Science Club/

    G.K. UN Test

Neeta Rao, TGT (S. St.)

A. Padmavathi, TGT (WE)

 

f) Other Olympiads/NTSC

Dr. VSN Chary, PGT (Bio.)

SD Sharma, TGT (Eng.)

 

 

30.

 

Vidyalaya Purchase Committee

 

 

 

 

 

R. Ravi Kumar, PGT (Maths)

A. Padmavathi, TGT (WE)

GS Rathod, TGT (AE)

G. Suresh, TGT (Maths)

 

 

31.

 

 

Staff Qtrs. Maintenance & Repairing

 

 

 

 

 

AV Kumar, PGT (Chem.)

Dr. VSN Chary, PGT (Bio.)

C. Geetha, PGT (Eng.)

G. S. Rathod, TGT (AE)

Ravi Ranjan, JSA

 

 

32.

 

 

Cleanliness, Sanitation

P. Shiva Kumar, PRT

L. Keerthana, PRT

Narayana rao PRT

All Sub-staff

Dr. VSN Chary, PGT (Bio.)

A. Padmavathi, TGT (WE)

GS Rathod, TGT (AE)

Rohidas, TGT (P&HE)

S. Devnath, TGT(Hindi)

 

 

33.

 

 

Subject Convenors

English

Hindi, Sanskrit

Mathematics

Science

Social Science

C. Geetha, PGT (Eng.)

Md. Asif, PGT(Hindi)

R. Ravi Kumar, PGT (Maths)

YK Sandhya, PGT (Phy.)

D. Neeta Rao, TGT (S. St.)

34.

A.E.P. (Adolescence Education Program)

 

 

C. Geetha, PGT (Eng.)

SD Sharma TGT (Eng.)

Anamika Kehri TGT(S. St.)

 

 

 

35.

 

Swachh Bharat &

 

Beautification of Vidyalaya Committee

ALL CLASS TEACHERS    

 

 

 

 

 

 

 

Dr. VSN Chary, PGT (Bio.)

GS Rathod, TGT (AE)

A. Padmavathi, TGT (WE)

Karuna ,TGT(Science)

R. Pallavi, TGT(Math)

J. Laxman Rao

Seethya, Lab Attendant

         

 

 

 

 

 

Sl. No.

Committees/ Departments

Primary

Mr./Ms./Mrs.

Secondary

Mr./Ms./Mrs.

 

36.

 

Inventory Committee for Staff Quarters & School

 

 

 

 

 

GS Rathod, TGT (AE)

AV Kumar, PGT (Chem.)

Dr. VSN Chary, PGT (Bio.)

Ravi Ranjan, LDC

37.

Partnership with Govt. Schools

 

Dr. VSN Chary, PGT (Bio.)

N. Nageswara Rao, H.M.

Rohidas, TGT (P&HE)

38.

Tarunotsav

 

C. Geetha, PGT (Eng.)

A. V. Kumar, PGT (Chem.)

Dr. VSN Chary, PGT (Bio.)

39.

Bal Shree Awards

 

C. Geetha, PGT (Eng.)

Karuna, TGT(Sc.)

P. Anil Kumar, PRT